×
Rugbywêreldbeker 1999

Die Rugbywêreldbeker 1999 (Engels: 1999 Rugby World Cup; Frans: Coupe du monde de rugby à XV 1999) het vanaf 1 Oktober tot en met 6 November 1999 in Wallis, Engeland, Skotland, Frankryk en Ierland, die destydse Vyfnasies, plaasgevind. Dit was die vierde rugbywêreldbeker van die vierjaarlikse rugbywêreldkampioenskap wat deur die Internasionale Rugbyraad (IRR) aangebied word en die tweede in Europa. Al die gashere het ook die Rugbywêreldbeker 1991 gemeenskaplik gehuisves. Dit was die eerste rugbywêreldbekertoernooi in dié sport se professionele era, nadat die IRR ná die Rugbywêreldbeker 1995 met die professionalisering van dié sport begin het.

Rugbywêreldbeker 1999
Toernooibesonderhede
Gasheer Wallis
Engeland
Frankryk
Ierland
Skotland
Datums 1 Oktober – 6 November
Aantal nasies 20 (65 kwalifiseer)
Finale posisies
Kampioen Australië
Naaswenner Frankryk
Derde plek Suid-Afrika
Toernooistatistiek
Wedstryde 41
Bywoning 1 750 000 (gem. 42 683 per wedstryd)
Drieë 242 (gemiddeld 5.9 per wedstryd)
Meeste punte Gonzalo Quesada (102)
Meeste drieë Jonah Lomu (8)
1995
2003
Die Webb Ellis-beker waarom meegeding is

Die Rugbywêreldbeker 1999 was die eerste toernooi met 20 deelnemende nasionale rugbyspanne, teenoor die 16 van die eerste drie rugbywêreldbekertoernooie. Tydens die 1999-toernooi is 41 wedstryde gespeel. Die spanne is in vyf poele van vier spanne elk verdeel, waarvan elke span een keer teen al die ander spanne van die poel gespeel het. Die boonste span van elke poel het hierna vir die kwarteindrondte gekwalifiseer, terwyl die ses voorste derde-plek-spanne tydens die uitspeelrondte om die oorblywende drie plekke van die kwarteindrondte meegeding het. Die spanne wat tot die kwarteindrondte gevorder het, het outomaties vir die volgende Rugbywêreldbeker 2003 in Australië gekwalifiseer.

Australië wen die trofee nadat hulle Frankryk met 35–12 in die eindstryd op Millennium-stadion in Cardiff geklop het en sodoende hulle tweede rugbywêrelbekerdtitel inpalm. Hulle het ook die eerste span geword wat dié titel ingepalm het nadat hulle vir die toernooi moes kwalifiseer. Die verdedigende kampioen Suid-Afrika eindig in die derde en Nieu-Seeland in die vierde plek. Die halfeindwedstryd tussen Frankryk en Nieu-Seeland, waartydens Les Bleus die All Blacks 35–12 geklop het, word as een van die beste rugbywedstryde tot dusver beskou. Die nasionale rugbyspanne van Namibië, Spanje en Uruguay vir die eerste keer aan ’n rugbywêreldbekertoernooi deelgeneem, maar al drie spanne is reeds in die poelfase uitgeskakel.

Tydens hierdie toernooi het die losskakel Jannie de Beer van Suid-Afrika tydens die kwarteindwedstryd teen Engeland vyf skepskoppe oorgeskop – ’n Suid-Afrikaanse toetsrekord.

Inhoud

Die Rugbywêreldbeker 1999 is deur die IRR aan die vyf rugbylande toegewys, wat destyds jaarliks om die Vyfnasies-beker meegeding het. Die Walliese Rugbyunie het met die ander rugbyunies van die Vyfnasies ooreengekom om van die wedstryde in Engeland, Frankryk, Ierland en Skotland aan te bied. Die nuwe Millennium-stadion in Cardiff was die kern van die Walliese bod, met boukoste van sowat £126 miljoen wat deur ’n lotto-insameling en private beleggings gedek is.

Die volgende 20 spanne het vir die Rugbywêreldbeker in 1999 gekwalifiseer: Die nominale gasheer Wallis, die verdedigende kampioen Suid-Afrika, die naaswenner Nieu-Seeland en die derde plek Frankryk het outomaties gekwalifiseer. Om die oorblywende 16 plekke het tydens die kwalifiseringsrondte 65 nasionale rugbyspanne meegeding, ’n nuwe rekord. Die nasionale rugbyspanne van Namibië, Spanje en Uruguay het vir die eerste keer vir ’n rugbywêreldbekertoernooi gekwalifiseer en saam met Fidji, wat die vorige 1995-toernooi in Suid-Afrika misgeloop het, by die 16-span-lys van die Rugbywêreldbeker 1995 aangesluit om sodoende die 20-span-lys vir die Rugbywêreldbeker 1999 te vorm.

Uitslag van die kwalifisering:

Gasheer

Drie beste groepspanne van die 1991-toernooi

Wenner van die plaaslike kwalifisering

Versuim om te kwalifiseer

Nie deelgeneem nie

Span Kwalifiseringmetode Verskynings by eindstryde Laaste verskyning Vorige beste prestasie Poel
Wallis Outomaties Vierde 1995 Derde plek (1987) D
Suid-Afrika Tweede 1995 Kampioen (1995) A
Nieu-Seeland Vierde 1995 Kampioen (1987) B
Argentinië Vierde 1995 Poelfase (1987, 1991, 1995) D
Australië Kwalifiseringsrondte Vierde 1995 Kampioen (1991) E
Engeland Vierde 1995 Naaswenner (1991) B
Fidji Derde 1991 Kwarteindrondte (1987) C
Frankryk Vierde 1995 Naaswenner (1987) C
Ierland Vierde 1995 Kwarteindrondte (1987, 1991, 1995) E
Italië Vierde 1995 Poelfase (1987, 1991, 1995) B
Japan Vierde 1995 Poelfase (1987, 1991, 1995) D
Kanada Vierde 1995 Kwarteindrondte (1991) C
Namibië Eerste Debuut C
Roemenië Vierde 1995 Poelfase (1987, 1991, 1995) E
Samoa Derde 1995 Kwarteindrondte (1991, 1995) D
Skotland Vierde 1995 Vierde plek (1991) A
Spanje Eerste Debuut A
Tonga Derde 1995 Poelfase (1987, 1995) B
Uruguay Eerste Debuut A
Verenigde State Derde 1995 Poelfase (1987, 1991) E
Die Millennium-stadion in Cardiff, kern van die Walliese bod vir die Rugbywêreldbeker 1999

Kern van die Walliese bod vir die Rugbywêreldbeker 1999 was die nuwe Millennium-stadion in Cardiff, wie se boukoste 126 miljoen pond beloop het. Wallis het egter net nege van die 41 wedstryde gehuisves, nadat die Walliese Rugbyunie met sy eweknie van Engeland, Frankryk, Ierland en Skotland ooreengekom het om wedstryde in die vier ander lande aan te bied.

Die Rugbywêreldbeker 1999 is deur Wallis, Engeland, Frankryk, Ierland en Skotland saam aangebied, en wedstryde is regoor dié vyf lande gehou. Al die Poel A-wedstryde is in Skotland aangebied, Poel B-wedstryde in Engeland, Poel C-wedstryde in Frankryk, Poel D-wedstryde in Wallis en Poel E-wedstryde in Ierland. Die uitspeelrondte vir die kwarteindrondte en die kwarteindrondte self is in drie verskeie stadions gehuisves, die halfeindrondte is op Twickenham in Londen aangebied. Die klein finale en die eindstryd is op die nuut opgerigte Millennium-stadion in Cardiff aangebied, wat langs die Nasionale Stadion in Cardiff Arms Park opgerig is.

Van die Engelse stadions is Twickenham en Welford Road (albei rugbystadions), asook Ashton Gate in Bristol en Kirklees in Huddersfield, wat gewoonlik sokker aanbied, ingespan. Skotse stadions sluit in Murrayfield, tuiste van die Skotse Rugbyunie; Hampdenpark, tuiste van die Skotse Sokkerassosiasie; en die kleinste stadion van die Rugbywêreldbeker 1999: Netherdale in Galashiels, Scottish Borders. Stadions in Ierland is Lansdowne Road, die tradisionele setel van die Ierse Rugbyunie, asook Ravenhill en Thomondpark. In Frankryk is vyf stadions ingespan, die meeste van die vyf gashere, insluitende die Franse nasionale stadion, Stade de France, wat die eindstryd van beide die FIFA Sokker-Wêreldbekertoernooi in 1998 en die Rugbywêreldbeker 2007 aangebied het. Die nominale gasheer Wallis het drie stadions vir die toernooi ingespan: Die Millennium-stadion in Cardiff, Racecourse Ground in Wrexham en Stradey Park in Llanelli.

Cardiff Wrexham Llanelli Saint-Denis Londen
Millennium Racecourse Ground Stradeypark Stade de France Twickenham
51°28′41″N3°10′57″W /51.47806°N 3.18250°W /51.47806; -3.18250 (Millennium) 53°3′7″N3°0′13″W /53.05194°N 3.00361°W /53.05194; -3.00361 (Racecourse Ground) 51°41′13″N4°10′31″W /51.68694°N 4.17528°W /51.68694; -4.17528 (Stradeypark) 48°55′28″N2°21′36″O /48.92444°N 2.36000°O /48.92444; 2.36000 (Stade de France) 51°27′22″N0°20′30″W /51.45611°N 0.34167°W /51.45611; -0.34167 (Twickenham)
Kapasiteit: 74 500 Kapasiteit: 15 500 Kapasiteit: 10 800 Kapasiteit: 80 000 Kapasiteit: 75 000
Edinburg Glasgow Dublin Lens Bordeaux
Murrayfield Hampdenpark Lansdowne Road Stade Félix-Bollaert Stade Chaban-Delmas
55°56′32″N3°14′27″W /55.94222°N 3.24083°W /55.94222; -3.24083 (Murrayfield) 55°49′33″N4°15′7″W /55.82583°N 4.25194°W /55.82583; -4.25194 (Hampdenpark) 53°20′6.02″N6°13′45″W /53.3350056°N 6.22917°W /53.3350056; -6.22917 (Lansdowne Road) 50°25′58″N2°48′53″O /50.43278°N 2.81472°O /50.43278; 2.81472 (Stade Félix-Bollaert) 44°49′45″N0°35′52″W /44.82917°N 0.59778°W /44.82917; -0.59778 (Stade Chaban-Delmas)
Kapasiteit: 67 500 Kapasiteit: 52 500 Kapasiteit: 49 250 Kapasiteit: 41 800 Kapasiteit: 38 327
Limerick Belfast Galashiels
Thomondpark Ravenhill Netherdale
52°40′27″N8°38′33″W /52.67417°N 8.64250°W /52.67417; -8.64250 (Thomondpark) 54°34′35″N5°54′16″W /54.57639°N 5.90444°W /54.57639; -5.90444 (Ravenhill) 55°36′22″N2°47′0.6″W /55.60611°N 2.783500°W /55.60611; -2.783500 (Netherdale)
Kapasiteit: 13 500 Kapasiteit: 12 500 Kapasiteit: 6 000
Toulouse Huddersfield Bristol Béziers Leicester
Stadium Municipal Kirklees Ashton Gate Stade de la Méditerranée Welford Road
43°34′59″N1°26′3″O /43.58306°N 1.43417°O /43.58306; 1.43417 (Stadium Municipal) 53°39′15″N1°46′6″W /53.65417°N 1.76833°W /53.65417; -1.76833 (Kirklees) 51°26′24″N2°37′13″W /51.44000°N 2.62028°W /51.44000; -2.62028 (Ashton Gate) 43°20′5″N3°15′58″O /43.33472°N 3.26611°O /43.33472; 3.26611 (Stade de la Méditerranée) 52°37′27″N1°07′59″W /52.62417°N 1.13306°W /52.62417; -1.13306 (Welford Road)
Kapasiteit: 37 000 Kapasiteit: 24 500 Kapasiteit: 21 500 Kapasiteit: 18 000 Kapasiteit: 16 500
Llanelli
Wrexham
Huddersfield
Plekke in Engeland en Wallis
Plekke in Skotland en Ierland
Plekke in Frankryk

Die Rugbywêreldbeker 1999 is oor 35 dae tussen 20 verskillende nasies oor 41 wedstryde gespeel. Dit het op 1 Oktober 1999 op Millenium in Cardiff met ’n wedstryd tussen die nominale gasheer, Wallis, en Argentinië afgeskop. Die toernooi het geëindig by dieselfde stadion op 6 November met die eindstryd tussen Australië en Frankryk, waartydens die Wallabies die Webb Ellis-beker ingepalm het.

Kalender

Die volgende tabel dui die Rugbywêreldbeker 1999 se daaglikse program aan. ’n Pers blokkie dui op wedstryde tydens die poelfase en ’n groen blokkie op wedstryde tydens die uitklopfase.

Aantal daaglikse wedstryde tydens die toernooi
Poelfase
Oktober
Vr
1
Sa
2
So
3
Ma
4
Di
5
Wo
6
Do
7
Vr
8
Sa
9
So
10
Ma
11
Di
12
Wo
13
Do
14
Vr
15
Sa
16
So
17
Ma
18
Di
19
Seremonies OS
Poel A 1 1 1 1 1 1
Poel B 1 1 1 1 1 1
Poel C 1 1 1 1 1 1
Poel D 1 1 1 1 1 1
Poel E 1 1 1 1 1 1
Uitklopfase
Oktober/November
Wo
20
Do
21
Vr
22
Sa
23
So
24
Ma
25
Di
26
Wo
27
Do
28
Vr
29
Sa
30
So
31
Ma
1
Di
2
Wo
3
Do
4
Vr
5
Sa
6
Seremonies SS
Uitklopfase 3 1 3 1 1 1 1
Legende

Seremonies

Poelwedstryde

Uitspeelrondte

Uitklopfase

Derde plek

Eindstryd

Poele

Die poelwedstryde is onder die vyf gashere soos volg verdeel:

  • Poel A is in Skotland aangebied
  • Poel B is in Engeland aangebied
  • Poel C is in Frankryk aangebied
  • Poel D is in Wallis aangebied
  • Poel E is in Ierland aangebied

Poelfase

Vir die eerste keer het 20 nasionale rugbyspanne aan ’n rugbywêreldbekertoernooi deelgeneem en hulle is in vyf poele van vier spanne elk verdeel; elke span het een wedstryd teen elk van die ander spanne in dieselfde poel gespeel, dus het elke span drie wedstryde in die poelfase gespeel. Drie punte is vir ’n oorwinning toegeken, twee vir ’n gelykop en een vir ’n nederlaag.

Klassifisering binne elke poel was gegrond op die volgende puntestelsel:

  • Drie wedstrydpunte vir ’n oorwinning;
  • Twee vir ’n gelykop;
  • Een vir ’n nederlaag.

Aan die einde van die poelfase is die spanne gerangskik van die eerste na die vierde posisie, gegrond op versamelde wedstrydpunte, met die top spanne wat na die kwarteindrondte deurdring het. Die beste naaswenners van die poelfase het tydens die uitspeelrondte om die drie oorblywende plekke meegeding.

Uitklopfase

Van die begin van dié fase af het die toernooi ’n uitklopformaat aangeneem wat uit agt wedstryde bestaan het: vier kwarteindstryde, twee halfeindstryde, ’n derdeplekwedstryd en die eindstryd.

Die wenner van elk van die poele het saam met die wenners van die uitspeelrondte ná die uitklopfase deurgedring. Hulle het saam met die wenner van die poelfase wat die minste punte behaal het, die wenners van ’n ander poel in die kwarteindrondte ontmoet. Spanne van dieselfde poel sou dus eers weer in óf die klein finale óf die eindstryd kon ontmoet het.

Elke wedstryd in die uitklopfase móés in ’n oorwinning vir een van die spanne eindig. Indien daar ná tagtig minute van gewone spel ’n gelykopuitslag was, is daar verder gespeel om te bepaal wie die wenner is. Aanvanklik is daar twee periodes van ekstra tyd gespeel; die spanne het dan 10 minute aan ’n kant gespeel. Indien daar dan steeds geen wenner was nie is daar vir tien minute gespeel in ’n uitklop-formaat, waar die eerste span wat daarin geslaag het om punte aan te teken, gewen het. Indien daar steeds nie ’n wenner was ná 110 minute nie is die wenner bepaal deur ’n stelskopkompetisie.

1999-effek op 2003-kwalifisering

Die agt spanne wat tot die kwarteindrondte gevorder het, het outomaties vir die volgende Rugbywêreldbeker 2003 in Australië gekwalifiseer. Hulle is Argentinië, Australië, Engeland, Frankryk, Nieu-Seeland, Skotland, Suid-Afrika en Wallis.

Kwalifiseer vir die kwarteindrondte én regstreeks vir die Rugbywêreldbeker 2003.
Kwalifiseer vir die uitspeelrondte, maar loop regstreekse kwalifisering vir die Rugbywêreldbeker 2003 mis.
Uit die toernooi geskakel én loop regstreekse kwalifisering vir die Rugbywêreldbeker 2003 mis.

Poelwedstryde

Poel A

Span Wed Wen Gel Ver DV PV PT Pte
Suid-Afrika 3 3 0 0 18 132 35 9
Skotland 3 2 0 1 15 120 58 7
Uruguay 3 1 0 2 4 42 97 5
Spanje 3 0 0 3 0 18 122 3
2 Oktober 1999 Uruguay 27–15 Spanje Netherdale, Galashiels, Skotland
14:00 (BST) Drieë: Diego Ormaechea, Strafdrie, Alfonso Cardoso, Juan Menchaca
Doelskoppe: Diego Aguirre, Federico Sciarra
Strafdoel: Diego Aguirre
Strafdoele: Andriy Kovalenco (5) Bywoning: 3 761
Skeidsregter: Chris White (ENG)
3 Oktober 1999 Skotland 29–46 Suid-Afrika Murrayfield, Edinburg, Skotland
16:00 (BST) Drieë: Martin Leslie, Alan Tait
Doelskoppe: Kenny Logan (2)
Strafdoele: Kenny Logan (4)
Skepdoel: Gregor Townsend
Drieë: Ollie le Roux, Deon Kayser, Joost van der Westhuizen, Robbie Fleck, André Venter, Brendan Venter
Doelskoppe: Jannie de Beer (5)
Strafdoele: Jannie de Beer (2)
Bywoning: 57 612
Skeidsregter: Colin Hawke (NZL)
8 Oktober 1999 Skotland 43–12 Uruguay Murrayfield, Edinburg, Skotland
15:00 (BST) Drieë: Robbie Russell, Gary Armstrong, Glenn Metcalfe, Martin Leslie, Gordon Simpson, Gregor Townsend
Doelskoppe: Kenny Logan (5)
Strafdoel: Kenny Logan
Strafdoele: Diego Aguirre (3), Federico Sciarra Bywoning: 9 463
Skeidsregter: Stuart Dickinson (AUS)
10 Oktober 1999 Suid-Afrika 47–3 Spanje Murrayfield, Edinburg, Skotland
16:00 (BST) Drieë: André Vos (2), Anton Leonard, Strafdrie, Pieter Muller, Bobby Skinstad, Werner Swanepoel
Doelskoppe: Jannie de Beer (6)
Strafdoel: Velazco Querol Bywoning: 4 769
Skeidsregter: Paul Honiss (NZL)
  • Wayne Julies en Kaya Malotana (albei RSA) het hul toetsdebuut gemaak.
15 Oktober 1999 Suid-Afrika 39–3 Uruguay Hampdenpark, Glasgow, Skotland
16:00 (BST) Drieë: Albert van den Berg (2), Joost van der Westhuizen, Deon Kayser, Robbie Fleck
Doelskoppe: Jannie de Beer (4)
Strafdoele: Jannie de Beer (2)
Strafdoel: Diego Aguirre Bywoning: 3 000
Skeidsregter: Peter Marshall (AUS)
16 Oktober 1999 Skotland 48–0 Spanje Murrayfield, Edinburg, Skotland
14:00 (BST) Drieë: Cameron Mather (2), James McLaren, Shaun Longstaff, Duncan Hodge, Cameron Murray, Strafdrie
Doelskoppe: Duncan Hodge (5)
Strafdoel: Duncan Hodge
Bywoning: 17 593
Skeidsregter: Clayton Thomas (WAL)
  • Chris Paterson (SCO) het sy toetsdebuut gemaak.

Poel B

Span Wed Wen Gel Ver DV PV PT Pte
Nieu-Seeland 3 3 0 0 22 176 28 9
Engeland 3 2 0 1 22 184 47 7
Tonga 3 1 0 2 4 47 171 5
Italië 3 0 0 3 2 35 196 3
2 Oktober 1999 Engeland 67–7 Italië Twickenham, Londen, Engeland
16:00 (BST) Drieë: Jonny Wilkinson, Richard Hill, Dan Luger, Neil Back, Phil de Glanville, Martin Corry, Matt Dawson, Matt Perry
Doelskoppe: Jonny Wilkinson (6)
Strafdoele: Jonny Wilkinson (5)
Drie: Diego Domínguez
Strafdoel: Diego Domínguez
Bywoning: 70 000
Skeidsregter: André Watson (RSA)
  • Nicolas Zisti (ITA) het sy toetsdebuut gemaak.
3 Oktober 1999 Nieu-Seeland 45–9 Tonga Ashton Gate, Bristol, Engeland
14:00 (BST) Drieë: Jonah Lomu (2), Byron Kelleher, Norm Maxwell, Josh Kronfeld
Doelskoppe: Andrew Mehrtens (4)
Strafdoele: Andrew Mehrtens (4)
Strafdoele: Josh Taumalolo (3) Bywoning: 22 000
Skeidsregter: Derek Bevan (WAL)
9 Oktober 1999 Engeland 16–30 Nieu-Seeland Twickenham, Londen, Engeland
15:30 (BST) Drie: Phil de Glanville
Doelskop: Jonny Wilkinson
Strafdoele: Jonny Wilkinson (3)
Drieë: Byron Kelleher, Jeff Wilson, Jonah Lomu
Doelskoppe: Andrew Mehrtens (3)
Strafdoele: Andrew Mehrtens (3)
Bywoning: 73 500
Skeidsregter: Peter Marshall (AUS)
10 Oktober 1999 Italië 25–28 Tonga Welford Road, Leicester, Engeland
18:00 (BST) Drie: Alessandro Moscardi
Doelskop: Diego Domínguez
Strafdoele: Diego Domínguez (6)
Drieë: Taunaholo Taufahema, 'Isileli Fatani, Sateki Tuipulotu
Doelskoppe: Sateki Tuipulotu (2)
Strafdoele: Sateki Tuipulotu (2)
Skepdoel: Sateki Tuipulotu
Bywoning: 10 244
Skeidsregter: David McHugh (IRL)
  • Epi Taione (TGA) het sy toetsdebuut gemaak.
14 Oktober 1999 Nieu-Seeland 101–3 Italië McAlpine, Huddersfield, Engeland
13:00 (BST) Drieë: Jeff Wilson (3), Glen Osborne (2), Jonah Lomu (2), Taine Randell, Tony Brown, Christian Cullen, Mark Hammett, Daryl Gibson, Scott Robertson, Dylan Mika
Doelskoppe: Tony Brown (11)
Strafdoele: Tony Brown (3)
Strafdoel: Diego Domínguez Bywoning: 22 032
Skeidsregter: Jim Fleming (SKO)
  • Rhys Duggan (NZL) het sy toetsdebuut gemaak.
15 Oktober 1999 Engeland 101–10 Tonga Twickenham, Londen, Engeland
12:00 (BST) Drieë: Jeremy Guscott (2), Phil Greening (2), Dan Luger (2), Austin Healey (2), Will Greenwood (2), Matt Dawson, Matt Perry, Richard Hill
Doelskoppe: Paul Grayson (12)
Strafdoele: Paul Grayson (4)
Drie: Tevita Tiueti
Doelskop: Sateki Tuipulotu
Strafdoel: Sateki Tuipulotu
Bywoning: 73 000
Skeidsregter: Wayne Erickson (AUS)
  • Joe Worsley (ENG) het sy toetsdebuut gemaak.

Poel C

Span Wed Wen Gel Ver DV PV PT Pte
Frankryk 3 3 0 0 13 108 52 9
Fidji 3 2 0 1 14 124 68 7
Kanada 3 1 0 2 12 114 82 5
Namibië 3 0 0 3 4 42 186 3
1 Oktober 1999 Fidji 67–18 Namibië Stade de la Méditerranée, Béziers, Frankryk
21:00 (MEST) Drieë: Fero Lasagavibau (2), Setareki Tawake Naivaluwaqa, Jacob Raulini, Viliame Satala, Alifereti Mocelutu Vuivau, Greg Smith, Imanueli Tikomaimakogai, Emori Katalau
Skepdoele: Waisale Serevi (8)
Strafdoele: Waisale Serevi (2)
Drieë: Mario Jacobs, Johannes Senekal
Doelskop: Leandre Van Dyk
Strafdoele: Leandre Van Dyk (2)
Bywoning: 10 000
Skeidsregter: David McHugh (IRL)
2 Oktober 1999 Frankryk 33–20 Kanada Stade de la Méditerranée, Béziers, Frankryk
12:00 (MEST) Drieë: Émile Ntamack, Stéphane Glas, Thomas Castaignède, Olivier Magne
Doelskoppe: Richard Dourthe (2)
Strafdoele: Richard Dourthe (3)
Drieë: Morgan Williams (2)
Doelskoppe: Bobby Ross, Gareth Rees
Strafdoele: Bobby Ross, Gareth Rees
Bywoning: 18 000
Skeidsregter: Brian Campsall (ENG)
8 Oktober 1999 Frankryk 47–13 Namibië Parc Lescure, Bordeaux, Frankryk
19:00 (MEST) Drieë: Ugo Mola (3), Émile Ntamack, Pierre Mignoni, Philippe Bernat-Salles
Doelskoppe: Richard Dourthe (4)
Strafdoele: Richard Dourthe (3)
Drie: Arthur Samuelson
Doelskop: Leandre Van Dyk
Strafdoele: Leandre Van Dyk (2)
Bywoning: 34 030
Skeidsregter: Chris White (ENG)
  • Cedric Desbrosse (FRA) en Cliff Loubser (NAM) het hul toetsdebuut gemaak.
9 Oktober 1999 Fidji 38–22 Kanada Parc Lescure, Bordeaux, Frankryk
11:30 (MEST) Drieë: Viliame Satala (2), Marika Vunibaka, Fero Lasagavibau
Doelskoppe: Nicky Little (3)
Strafdoele: Nicky Little (3)
Skepdoel: Nicky Little
Drie: Mike James
Doelskop: Gareth Rees
Strafdoele: Gareth Rees (4)
Skepdoel: Gareth Rees
Bywoning: 27 000
Skeidsregter: Ed Morrison (ENG)
14 Oktober 1999 Kanada 72–11 Namibië Stade de Toulouse, Toulouse, Frankryk
18:30 (MEST) Drieë: Winston Stanley (2), Rod Snow (2), Kyle Nichols (2), Al Charron, Bobby Ross, Morgan Williams
Doelskoppe: Gareth Rees (9)
Strafdoele: Gareth Rees (3)
Drie: Quinton Hough
Strafdoele: Leandre Van Dyk (2)
Bywoning: 28 000
Skeidsregter: Andrew Cole (AUS)
16 Oktober 1999 Frankryk 28–19 Fidji Stade de Toulouse, Toulouse, Frankryk
12:00 (MEST) Drieë: Christophe Juillet, Christophe Dominici, Strafdrie
Doelskoppe: Richard Dourthe (2)
Strafdoele: Richard Dourthe (2), Christophe Lamaison
Drie: Alfred Uluinayau
Doelskop: Nicky Little
Strafdoele: Nicky Little (4)
Bywoning: 36 000
Skeidsregter: Paddy O’Brien (NZL)

Poel D

Span Wed Wen Gel Ver DV PV PT Pte
Wallis 3 2 0 1 14 118 71 7
Samoa 3 2 0 1 11 97 72 7
Argentinië 3 2 0 1 3 83 51 7
Japan 3 0 0 3 2 36 140 3
  • Finale posisie van Wallis, Samoa en Argentinië volgens punte wat totaal aangeteken is.
1 Oktober 1999 Wallis 23–18 Argentinië Millennium, Cardiff, Wallis
14:00 (BST) Drieë: Colin Charvis, Mark Taylor
Doelskoppe: Neil Jenkins (2)
Strafdoele: Neil Jenkins (3)
Strafdoele: Gonzalo Quesada (6) Bywoning: 72 500
Skeidsregter: Paddy O’Brien (NZL)
  • Jason Jones-Hughes (WAL) het sy toetsdebuut gemaak.
3 Oktober 1999 Samoa 43–9 Japan Racecourse Ground, Wrexham, Wallis
12:00 (BST) Drieë: Brian Lima (2), Steven So’oialo (2), Silao Leaegailesolo
Doelskoppe: Silao Leaegailesolo (3)
Strafdoele: Silao Leaegailesolo (4)
Strafdoele: Keiji Hirose (3) Bywoning: 15 000
Skeidsregter: Andrew Cole (AUS)
9 Oktober 1999 Wallis 64–15 Japan Millennium, Cardiff, Wallis
13:30 (BST) Drieë: Mark Taylor (2), Rob Howley, Scott Gibbs, David Llewellyn, Gareth Thomas, Allan Bateman, Shane Howarth, Strafdrie
Doelskoppe: Neil Jenkins (8)
Strafdoel: Neil Jenkins
Drieë: Patiliai Tuidraki, Daisuke Ohata
Doelskop: Keiji Hirose
Strafdoel: Keiji Hirose
Bywoning: 72 500
Skeidsregter: Joël Dume (FRA)
10 Oktober 1999 Argentinië 32–16 Samoa Stradeypark, Llanelli, Wallis
12:00 (BST) Drie: Alejandro Allub
Strafdoele: Gonzalo Quesada (8)
Skepdoel: Gonzalo Quesada
Drie: Junior Paramore
Doelskop: Silao Leaegailesolo
Strafdoele: Silao Leaegailesolo (3)
Bywoning: 11 000
Skeidsregter: Wayne Erickson (AUS)
14 Oktober 1999 Wallis 31–38 Samoa Millennium, Cardiff, Wallis
14:00 (BST) Drieë: Gareth Thomas, Strafdrie (2)
Doelskoppe: Neil Jenkins (2)
Strafdoele: Neil Jenkins (4)
Drieë: Stephen Bachop (2), Filiga Falaniko, Patrick Lam, Silao Leaegailesolo
Doelskoppe: Silao Leaegailesolo (5)
Strafdoel: Silao Leaegailesolo
Bywoning: 72 500
Skeidsregter: Ed Morrison (ENG)
16 Oktober 1999 Argentinië 33–12 Japan Millennium, Cardiff, Wallis
18:00 (BST) Drieë: Diego Albanese, Agustín Pichot
Doelskop: Felipe Contepomi
Strafdoele: Gonzalo Quesada (7)
Strafdoele: Keiji Hirose (4) Bywoning: 36 000
Skeidsregter: Stuart Dickinson (AUS)

Poel E

Span Wed Wen Gel Ver DV PV PT Pte
Australië 3 3 0 0 19 135 31 9
Ierland 3 2 0 1 14 100 45 7
Roemenië 3 1 0 2 5 50 126 5
Verenigde State 3 0 0 3 5 52 135 3
2 Oktober 1999 Ierland 53–8 Verenigde State Lansdowne Road, Dublin, Ierland
18:00 (IST) Drieë: Strafdrie, Keith Wood (4), Eric Elwood (2), Brian O’Driscoll, Justin Bishop
Doelskoppe: David Humphreys (5)
Strafdoel: David Humphreys
Drie: Kevin Dalzell
Strafdoel: Kevin Dalzell
Bywoning: 30 000
Skeidsregter: Joël Dume (FRA)
3 Oktober 1999 Australië 57–9 Roemenië Ravenhill, Belfast, Ierland
18:00 (IST) Drieë: Toutai Kefu (3), Joe Roff (2), Rod Kafer, Matthew Burke, Jason Little, Tim Horan
Doelskoppe: Matthew Burke (5), John Eales
Strafdoele: Petre Mitu (3) Bywoning: 12 500
Skeidsregter: Paul Honiss (NZL)
  • Dragos Dima (ROM) het sy toetsdebuut gemaak.
9 Oktober 1999 Verenigde State 25–27 Roemenië Lansdowne Road, Dublin, Ierland
18:00 (IST) Drieë: Kurt Shuman, Brian Hightower, Dan Lyle
Doelskoppe: Kevin Dalzell (2)
Strafdoele: Kevin Dalzell (2)
Drieë: Adrian Petrache (2), Gheorghe Solomie (2)
Doelskoppe: Petre Mitu (2)
Strafdoel: Petre Mitu
Bywoning: 3 000
Skeidsregter: Jim Fleming (SKO)
10 Oktober 1999 Ierland 3–23 Australië Lansdowne Road, Dublin, Ierland
14:00 (IST) Strafdoel: David Humphreys Drieë: Ben Tune, Tim Horan
Doelskoppe: Matthew Burke (2)
Strafdoele: Matthew Burke (2), John Eales
Bywoning: 49 250
Skeidsregter: Clayton Thomas (WAL)
  • Bob Casey (IRL) het sy toetsdebuut gemaak.
14 Oktober 1999 Australië 55–19 Verenigde State Thomondpark, Limerick, Ierland
16:00 (IST) Drieë: Scott Staniforth (2), Chris Latham, Chris Whitaker, Michael Foley, Matthew Burke, Stephen Larkham, Tiaan Strauss
Doelskoppe: Matthew Burke (5), Joe Roff
Strafdoel: Matthew Burke
Drie: Juan Grobler
Doelskop: Kevin Dalzell
Strafdoele: Kevin Dalzell (3)
Skepdoel: David Niu
Bywoning: 13 000
Skeidsregter: André Watson (RSA)
  • Rod Moore en Scott Staniforth (albei AUS), asook Jesse Coulson en Eric Reed (albei VSA) het hul toetsdebuut gemaak.
15 Oktober 1999 Ierland 44–14 Roemenië Lansdowne Road, Dublin, Ierland
18:00 (IST) Drieë: Conor O’Shea (2), Andrew Ward, Tom Tierney, Dion O’Cuinneagain
Doelskoppe: Eric Elwood (5)
Strafdoele: Eric Elwood (2)
Skepdoel: Brian O’Driscoll
Drie: Daniel Sauan
Strafdoele: Petre Mitu (3)
Bywoning: 33 000
Skeidsregter: Brian Campsall (ENG)
  • Gordon D'Arcy, Angus McKeen en Alan Quinlan (almal IRL) het hul toetsdebuut gemaak.

Posisie van derde plek spanne

Gekwalifiseer vir die uitspeelrondte
Span Wen Gel Ver DV PV PT Pte
Argentinië 2 0 1 3 83 51 7
Kanada 1 0 2 12 114 82 5
Uruguay 1 0 2 4 42 97 5
Roemenië 1 0 2 5 50 126 5
Tonga 1 0 2 4 47 171 5

Uitspeelrondte

20 Oktober 1999 Engeland 45–24 Fidji Twickenham, Londen, Engeland
12:00 (BST) Drieë: Dan Luger, Neil Back, Nick Beal, Phil Greening
Doelskoppe: Matt Dawson, Jonny Wilkinson
Strafdoele: Jonny Wilkinson (7)
Drieë: Viliame Satala, Meli Nakauta, Imanueli Tikomaimakogai
Doelskoppe: Nicky Little (3)
Strafdoel: Waisale Serevi
Bywoning: 60 000
Skeidsregter: Clayton Thomas (WAL)
20 Oktober 1999 Skotland 35–20 Samoa Murrayfield, Edinburg, Skotland
14:30 (BST) Drieë: Cameron Murray, Martin Leslie, Strafdrie
Doelskop: Kenny Logan
Strafdoele: Kenny Logan (5)
Skepdoel: Gregor Townsend
Drieë: Brian Lima, Semo Sititi
Doelskoppe: Silao Leaegailesolo (2)
Strafdoele: Silao Leaegailesolo (2)
Bywoning: 15 661
Skeidsregter: David McHugh (IRL)
  • Polo Asi (SAM) het sy toetsdebuut gemaak.
20 Oktober 1999 Argentinië 28–24 Ierland Stade Félix Bollaert, Lens, Frankryk
18:30 (MEST) Drie: Diego Albanese
Doelskop: Gonzalo Quesada
Strafdoele: Gonzalo Quesada (7)
Strafdoele: David Humphreys (7)
Skepdoel: David Humphreys
Bywoning: 22 000
Skeidsregter: Stuart Dickinson (AUS)

Uitklopwedstryde

Kwarteindrondte Halfeindrondte Eindstryd
24 Oktober – Saint-Denis
Suid-Afrika 44
30 Oktober – Londen
Engeland 21
Suid-Afrika 21
23 Oktober – Cardiff
Australië 27
Australië 24
6 November – Cardiff
Wallis 9
Australië 35
24 Oktober – Edinburg
Frankryk 12
Nieu-Seeland 30
31 Oktober – Londen
Skotland 18
Nieu-Seeland 31 Uitspeel om derde plek
24 Oktober – Dublin
Frankryk 43 4 November – Cardiff
Frankryk 47
Suid-Afrika 22
Argentinië 26
Nieu-Seeland 18

Kwarteindrondte

23 Oktober 1999 Wallis 9–24 Australië Millennium, Cardiff, Wallis
14:00 (BST) Strafdoele: Neil Jenkins (3) Drieë: George Gregan (2), Ben Tune
Doelskoppe: Matt Burke (3)
Strafdoel: Matt Burke
Bywoning: 72 500
Skeidsregter: Colin Hawke (NZL)
24 Oktober 1999 Suid-Afrika 44–21 Engeland Stade de France, Saint-Denis, Frankryk
12:00 (MEST) Drieë: Joost van der Westhuizen, Pieter Rossouw
Doelskoppe: Jannie de Beer (2)
Strafdoele: Jannie de Beer (5)
Skepdoele: Jannie de Beer (5)
Strafdoele: Paul Grayson (6), Jonny Wilkinson Bywoning: 75 000
Skeidsregter: Jim Fleming (SKO)
24 Oktober 1999 Nieu-Seeland 30–18 Skotland Murrayfield, Edinburg, Skotland
17:00 (BST) Drieë: Tana Umaga (2), Jeff Wilson, Jonah Lomu
Doelskoppe: Andrew Mehrtens (2)
Strafdoele: Andrew Mehrtens (2)
Drieë: Cameron Murray, Budge Pountney
Doelskop: Kenny Logan
Strafdoel: Kenny Logan
Skepdoel: Gregor Townsend
Bywoning: 59 757
Skeidsregter: Ed Morrison (ENG)
24 Oktober 1999 Frankryk 47–26 Argentinië Lansdowne Road, Dublin, Ierland
14:30 (IST) Drieë: Xavier Garbajosa (2), Philippe Bernat-Salles (2), Émile Ntamack
Doelskoppe: Christophe Lamaison (5)
Strafdoele: Christophe Lamaison (4)
Drieë: Agustín Pichot, Lisandro Arbizu
Doelskoppe: Gonzalo Quesada (2)
Strafdoele: Gonzalo Quesada (3), Felipe Contepomi
Bywoning: 40 000
Skeidsregter: Derek Bevan (WAL)

Halfeindrondte

30 Oktober 1999 Suid-Afrika 21–27 (e.t.) Australië Twickenham, Londen, Engeland
14:00 (BST) Strafdoele: Jannie de Beer (6)
Skepdoel: Jannie de Beer
Strafdoele: Matt Burke (8)
Skepdoel: Stephen Larkham
Bywoning: 73 000
Skeidsregter: Derek Bevan (WAL)
31 Oktober 1999 Nieu-Seeland 31–43 Frankryk Twickenham, Londen, Engeland
15:00 (GMT) Drieë: Jonah Lomu (2), Jeff Wilson
Doelskoppe: Andrew Mehrtens (2)
Strafdoele: Andrew Mehrtens (4)
Drieë: Christophe Lamaison, Christophe Dominici, Richard Dourthe, Philippe Bernat-Salles
Doelskoppe: Christophe Lamaison (4)
Strafdoele: Christophe Lamaison (3)
Skepdoele: Christophe Lamaison (2)
Bywoning: 73 000
Skeidsregter: Jim Fleming (SKO)

Klein finale (vir die derde plek)

4 November 1999 Suid-Afrika 22–18 Nieu-Seeland Millennium, Cardiff, Wallis
20:00 (GMT) Drie: Breyton Paulse
Doelskop: Henry Honiball
Strafdoele: Henry Honiball (3)
Skepdoele: Percy Montgomery (2)
Strafdoele: Andrew Mehrtens (6) Bywoning: 53 000
Skeidsregter: Peter Marshall (AUS)

Eindstryd

6 November 1999 Australië 35–12 Frankryk Millennium, Cardiff, Wallis
15:00 (GMT) Drieë: Ben Tune, Owen Finegan
Doelskoppe: Matthew Burke (2)
Strafdoele: Matthew Burke (7)
Strafdoele: Christophe Lamaison (4) Bywoning: 72 500
Skeidsregter: André Watson (RSA)


Rugbywêreldkampioen 1999
Australië

Finale puntestand

Hierdie tabel toon die finale puntestand van al die 20 deelnemende nasionale rugbyspanne ná die Rugbywêreldbeker 1999.

Uitslag van die Rugbywêreldbeker 1999:

Kampioen

Naaswenner

Derde plek

Vierde plek

Kwarteindrondte

Nie deelgeneem nie

pers omfraiing: gekwalifiseer deur uitspeelwedstryde

Verloorder van kwarteindrondte-uitspeelwedstryde

Groepfase

Rang Span Poel Wed Wen Gel Ver Pte Drieë Doelskoppe Strafdoele Skepdoele
1 Australië E 6 6 0 0 221 24 19 20 1
2 Frankryk C 6 5 0 1 210 22 17 20 2
3 Suid-Afrika A 6 5 0 1 219 21 18 18 8
4 Nieu-Seeland B 6 4 0 2 255 29 22 22 0
In die kwarteindrondte uitgeskakel
5 Engeland B 5 3 0 2 250 26 21 26 0
6 Skotland A 5 3 0 2 173 20 14 12 3
7 Argentinië D 5 3 0 2 137 6 4 32 1
8 Wallis D 4 2 0 2 127 14 12 11 0
In die uitspeelrondte uitgeskakel
9 Fidji C 4 2 0 2 148 17 15 10 1
10 Ierland E 4 2 0 2 124 12 11 12 2
11 Samoa D 4 2 0 2 117 13 11 10 0
In die poelfase uitgeskakel
12 Kanada C 3 1 0 2 114 12 12 9 1
13 Roemenië E 3 1 0 2 50 5 2 7 0
14 Tonga B 3 1 0 2 47 4 3 6 1
15 Uruguay A 3 1 0 2 42 4 2 6 0
16 Verenigde State E 3 0 0 3 52 5 3 6 1
17 Namibië C 3 0 0 3 42 4 2 6 0
18 Japan D 3 0 0 3 36 2 1 8 0
19 Italië B 3 0 0 3 35 2 2 7 0
20 Spanje A 3 0 0 3 18 0 0 6 0
Algeheel 41 2417 242 191 258 21

Meeste punte en drieë

Meeste aangetekende punte:
Naam Punte
1 Gonzalo Quesada 102
2 Matt Burke 101
3 Jannie de Beer 97
4 Andrew Mehrtens 79
5 Jonny Wilkinson 69
6 Christophe Lamaison 65
7 Silao Leaegailesolo 62
8 Neil Jenkins 57
9 Paul Grayson 54
10 Kenny Logan 51
Meeste gedrukte drieë:
Naam Drieë
1 Jonah Lomu 8
2 Jeff Wilson 6
3 Viliame Satala 4
Keith Wood
Philippe Bernat-Salles
Dan Luger
7 Fero Lasagavibau 3
Morgan Williams
Toutai Kefu
Martin Leslie
Brian Lima
Mark Taylor
Phil Greening
Cameron Murray
Ben Tune
Ugo Mola
Émile Ntamack
Joost van der Westhuizen
  1. (en) . ESPNscrum. vanaf die oorspronklike op 4 Maart 2016. Besoek op26 Oktober 2019.
  2. (en) . ESPNscrum. vanaf die oorspronklike op 15 April 2019. Besoek op26 Oktober 2019.
  3. (en) . BBC. 24 September 2003. vanaf die oorspronklike op 5 Mei 2020. Besoek op26 Oktober 2019.
  4. (en) . BBC. 24 September 2003. vanaf die oorspronklike op 7 Mei 2020. Besoek op26 Oktober 2019.
  5. (en) . ESPNscrum. vanaf die oorspronklike op 26 Oktober 2019. Besoek op26 Oktober 2019.
  6. (en) . ESPNscrum. Besoek op26 Oktober 2019.
  7. (en) . rugbyworldcup.com. Besoek op4 Maart 2021.
  8. (en) . rugbyworldcup.com. Besoek op4 Maart 2021.
  • (en) Davies, Gerald (2004). The History of the Rugby World Cup. Sanctuary Publishing Ltd. ISBN 1-86074-602-0.
  • (en) Farr-Jones, Nick (2003). Story of the Rugby World Cup. Australian Post Corporation. ISBN 0-642-36811-2.
  • (en) Harding, Grant; Williams, David (2000). The Toughest of Them All: New Zealand and South Africa: The Struggle for Rugby Supremacy. Auckland, Nieu-Seeland: Penguin Books. ISBN 978-0-14-029577-1.
  • (en) Peatey, Lance (2011). In Pursuit of Bill: A Complete History of the Rugby World Cup. New Holland Publishers. ISBN 978-1-74257-191-1.
  • (en)
  • (en) by ESPN
  • (en)
  • (en) by RugbyRefs.com

Publikasie datum: Augustus 07, 2021

rugbywêreldbeker, 1999, engels, 1999, rugby, world, frans, coupe, monde, rugby, 1999, vanaf, oktober, november, 1999, wallis, engeland, skotland, frankryk, ierland, destydse, vyfnasies, plaasgevind, vierde, rugbywêreldbeker, vierjaarlikse, rugbywêreldkampioens. Die Rugbywereldbeker 1999 Engels 1999 Rugby World Cup Frans Coupe du monde de rugby a XV 1999 het vanaf 1 Oktober tot en met 6 November 1999 in Wallis Engeland Skotland Frankryk en Ierland die destydse Vyfnasies plaasgevind Dit was die vierde rugbywereldbeker van die vierjaarlikse rugbywereldkampioenskap wat deur die Internasionale Rugbyraad IRR aangebied word en die tweede in Europa Al die gashere het ook die Rugbywereldbeker 1991 gemeenskaplik gehuisves Dit was die eerste rugbywereldbekertoernooi in die sport se professionele era nadat die IRR na die Rugbywereldbeker 1995 met die professionalisering van die sport begin het Rugbywereldbeker 1999ToernooibesonderhedeGasheer Wallis Engeland Frankryk Ierland SkotlandDatums 1 Oktober 6 NovemberAantal nasies 20 65 kwalifiseer Finale posisiesKampioen AustralieNaaswenner FrankrykDerde plek Suid AfrikaToernooistatistiekWedstryde 41Bywoning 1 750 000 gem 42 683 per wedstryd Driee 242 gemiddeld 5 9 per wedstryd Meeste punte Gonzalo Quesada 102 1 Meeste driee Jonah Lomu 8 2 1995 2003 Die Webb Ellis beker waarom meegeding is Die Rugbywereldbeker 1999 was die eerste toernooi met 20 deelnemende nasionale rugbyspanne teenoor die 16 van die eerste drie rugbywereldbekertoernooie Tydens die 1999 toernooi is 41 wedstryde gespeel Die spanne is in vyf poele van vier spanne elk verdeel waarvan elke span een keer teen al die ander spanne van die poel gespeel het Die boonste span van elke poel het hierna vir die kwarteindrondte gekwalifiseer terwyl die ses voorste derde plek spanne tydens die uitspeelrondte om die oorblywende drie plekke van die kwarteindrondte meegeding het Die spanne wat tot die kwarteindrondte gevorder het het outomaties vir die volgende Rugbywereldbeker 2003 in Australie gekwalifiseer Australie wen die trofee nadat hulle Frankryk met 35 12 in die eindstryd op Millennium stadion in Cardiff geklop het en sodoende hulle tweede rugbywerelbekerdtitel inpalm Hulle het ook die eerste span geword wat die titel ingepalm het nadat hulle vir die toernooi moes kwalifiseer 3 Die verdedigende kampioen Suid Afrika eindig in die derde en Nieu Seeland in die vierde plek Die halfeindwedstryd tussen Frankryk en Nieu Seeland waartydens Les Bleus die All Blacks 35 12 geklop het word as een van die beste rugbywedstryde tot dusver beskou 4 Die nasionale rugbyspanne van Namibie Spanje en Uruguay vir die eerste keer aan n rugbywereldbekertoernooi deelgeneem maar al drie spanne is reeds in die poelfase uitgeskakel Tydens hierdie toernooi het die losskakel Jannie de Beer van Suid Afrika tydens die kwarteindwedstryd teen Engeland vyf skepskoppe oorgeskop n Suid Afrikaanse toetsrekord Inhoud 1 Toewysing 2 Deelnemers 3 Stadions 4 Formaat 4 1 Kalender 4 2 Poele 4 3 Poelfase 4 4 Uitklopfase 4 5 1999 effek op 2003 kwalifisering 5 Wedstryde 5 1 Poelwedstryde 5 1 1 Poel A 5 1 2 Poel B 5 1 3 Poel C 5 1 4 Poel D 5 1 5 Poel E 5 1 6 Posisie van derde plek spanne 5 2 Uitspeelrondte 5 3 Uitklopwedstryde 5 3 1 Kwarteindrondte 5 3 2 Halfeindrondte 5 3 3 Klein finale vir die derde plek 5 3 4 Eindstryd 6 Statistiek 6 1 Finale puntestand 6 2 Meeste punte en driee 7 Sien ook 8 Verwysings 9 Verdere leesstof 10 Eksterne skakelsToewysing WysigDie Rugbywereldbeker 1999 is deur die IRR aan die vyf rugbylande toegewys wat destyds jaarliks om die Vyfnasies beker meegeding het Die Walliese Rugbyunie het met die ander rugbyunies van die Vyfnasies ooreengekom om van die wedstryde in Engeland Frankryk Ierland en Skotland aan te bied Die nuwe Millennium stadion in Cardiff was die kern van die Walliese bod met boukoste van sowat 126 miljoen wat deur n lotto insameling en private beleggings gedek is Deelnemers WysigDie volgende 20 spanne het vir die Rugbywereldbeker in 1999 gekwalifiseer Die nominale gasheer Wallis die verdedigende kampioen Suid Afrika die naaswenner Nieu Seeland en die derde plek Frankryk het outomaties gekwalifiseer Om die oorblywende 16 plekke het tydens die kwalifiseringsrondte 65 nasionale rugbyspanne meegeding n nuwe rekord Die nasionale rugbyspanne van Namibie Spanje en Uruguay het vir die eerste keer vir n rugbywereldbekertoernooi gekwalifiseer en saam met Fidji wat die vorige 1995 toernooi in Suid Afrika misgeloop het by die 16 span lys van die Rugbywereldbeker 1995 aangesluit om sodoende die 20 span lys vir die Rugbywereldbeker 1999 te vorm Uitslag van die kwalifisering Gasheer Drie beste groepspanne van die 1991 toernooi Wenner van die plaaslike kwalifisering Versuim om te kwalifiseer Nie deelgeneem nie Span Kwalifiseringmetode Verskynings by eindstryde Laaste verskyning Vorige beste prestasie Poel Wallis Outomaties Vierde 1995 Derde plek 1987 D Suid Afrika Tweede 1995 Kampioen 1995 A Nieu Seeland Vierde 1995 Kampioen 1987 B Argentinie Vierde 1995 Poelfase 1987 1991 1995 D Australie Kwalifiseringsrondte Vierde 1995 Kampioen 1991 E Engeland Vierde 1995 Naaswenner 1991 B Fidji Derde 1991 Kwarteindrondte 1987 C Frankryk Vierde 1995 Naaswenner 1987 C Ierland Vierde 1995 Kwarteindrondte 1987 1991 1995 E Italie Vierde 1995 Poelfase 1987 1991 1995 B Japan Vierde 1995 Poelfase 1987 1991 1995 D Kanada Vierde 1995 Kwarteindrondte 1991 C Namibie Eerste Debuut C Roemenie Vierde 1995 Poelfase 1987 1991 1995 E Samoa Derde 1995 Kwarteindrondte 1991 1995 D Skotland Vierde 1995 Vierde plek 1991 A Spanje Eerste Debuut A Tonga Derde 1995 Poelfase 1987 1995 B Uruguay Eerste Debuut A Verenigde State Derde 1995 Poelfase 1987 1991 EStadions Wysig Die Millennium stadion in Cardiff kern van die Walliese bod vir die Rugbywereldbeker 1999 Kern van die Walliese bod vir die Rugbywereldbeker 1999 was die nuwe Millennium stadion in Cardiff wie se boukoste 126 miljoen pond beloop het 5 Wallis het egter net nege van die 41 wedstryde gehuisves nadat die Walliese Rugbyunie met sy eweknie van Engeland Frankryk Ierland en Skotland ooreengekom het om wedstryde in die vier ander lande aan te bied Die Rugbywereldbeker 1999 is deur Wallis Engeland Frankryk Ierland en Skotland saam aangebied en wedstryde is regoor die vyf lande gehou Al die Poel A wedstryde is in Skotland aangebied Poel B wedstryde in Engeland Poel C wedstryde in Frankryk Poel D wedstryde in Wallis en Poel E wedstryde in Ierland Die uitspeelrondte vir die kwarteindrondte en die kwarteindrondte self is in drie verskeie stadions gehuisves die halfeindrondte is op Twickenham in Londen aangebied Die klein finale en die eindstryd is op die nuut opgerigte Millennium stadion in Cardiff aangebied wat langs die Nasionale Stadion in Cardiff Arms Park opgerig is Van die Engelse stadions is Twickenham en Welford Road albei rugbystadions asook Ashton Gate in Bristol en Kirklees in Huddersfield wat gewoonlik sokker aanbied ingespan Skotse stadions sluit in Murrayfield tuiste van die Skotse Rugbyunie Hampdenpark tuiste van die Skotse Sokkerassosiasie en die kleinste stadion van die Rugbywereldbeker 1999 Netherdale in Galashiels Scottish Borders Stadions in Ierland is Lansdowne Road die tradisionele setel van die Ierse Rugbyunie asook Ravenhill en Thomondpark In Frankryk is vyf stadions ingespan die meeste van die vyf gashere insluitende die Franse nasionale stadion Stade de France wat die eindstryd van beide die FIFA Sokker Wereldbekertoernooi in 1998 en die Rugbywereldbeker 2007 aangebied het Die nominale gasheer Wallis het drie stadions vir die toernooi ingespan Die Millennium stadion in Cardiff Racecourse Ground in Wrexham en Stradey Park in Llanelli Cardiff Wrexham Llanelli Saint Denis LondenMillennium Racecourse Ground Stradeypark Stade de France Twickenham51 28 41 N 3 10 57 W 51 47806 N 3 18250 W 51 47806 3 18250 Millennium 53 3 7 N 3 0 13 W 53 05194 N 3 00361 W 53 05194 3 00361 Racecourse Ground 51 41 13 N 4 10 31 W 51 68694 N 4 17528 W 51 68694 4 17528 Stradeypark 48 55 28 N 2 21 36 O 48 92444 N 2 36000 O 48 92444 2 36000 Stade de France 51 27 22 N 0 20 30 W 51 45611 N 0 34167 W 51 45611 0 34167 Twickenham Kapasiteit 74 500 Kapasiteit 15 500 Kapasiteit 10 800 Kapasiteit 80 000 Kapasiteit 75 000 Edinburg Glasgow Dublin Lens BordeauxMurrayfield Hampdenpark Lansdowne Road Stade Felix Bollaert Stade Chaban Delmas55 56 32 N 3 14 27 W 55 94222 N 3 24083 W 55 94222 3 24083 Murrayfield 55 49 33 N 4 15 7 W 55 82583 N 4 25194 W 55 82583 4 25194 Hampdenpark 53 20 6 02 N 6 13 45 W 53 3350056 N 6 22917 W 53 3350056 6 22917 Lansdowne Road 50 25 58 N 2 48 53 O 50 43278 N 2 81472 O 50 43278 2 81472 Stade Felix Bollaert 44 49 45 N 0 35 52 W 44 82917 N 0 59778 W 44 82917 0 59778 Stade Chaban Delmas Kapasiteit 67 500 Kapasiteit 52 500 Kapasiteit 49 250 Kapasiteit 41 800 Kapasiteit 38 327 Limerick Belfast GalashielsThomondpark Ravenhill Netherdale52 40 27 N 8 38 33 W 52 67417 N 8 64250 W 52 67417 8 64250 Thomondpark 54 34 35 N 5 54 16 W 54 57639 N 5 90444 W 54 57639 5 90444 Ravenhill 55 36 22 N 2 47 0 6 W 55 60611 N 2 783500 W 55 60611 2 783500 Netherdale Kapasiteit 13 500 Kapasiteit 12 500 Kapasiteit 6 000 Toulouse Huddersfield Bristol Beziers LeicesterStadium Municipal Kirklees Ashton Gate Stade de la Mediterranee Welford Road43 34 59 N 1 26 3 O 43 58306 N 1 43417 O 43 58306 1 43417 Stadium Municipal 53 39 15 N 1 46 6 W 53 65417 N 1 76833 W 53 65417 1 76833 Kirklees 51 26 24 N 2 37 13 W 51 44000 N 2 62028 W 51 44000 2 62028 Ashton Gate 43 20 5 N 3 15 58 O 43 33472 N 3 26611 O 43 33472 3 26611 Stade de la Mediterranee 52 37 27 N 1 07 59 W 52 62417 N 1 13306 W 52 62417 1 13306 Welford Road Kapasiteit 37 000 Kapasiteit 24 500 Kapasiteit 21 500 Kapasiteit 18 000 Kapasiteit 16 500 Londen Cardiff Leicester Llanelli Wrexham Huddersfield BristolPlekke in Engeland en Wallis Belfast Dublin Edinburg Glasgow Limerick GalashielsPlekke in Skotland en Ierland Saint Denis Toulouse Lens Bordeaux BeziersPlekke in FrankrykFormaat WysigDie Rugbywereldbeker 1999 is oor 35 dae tussen 20 verskillende nasies oor 41 wedstryde gespeel Dit het op 1 Oktober 1999 op Millenium in Cardiff met n wedstryd tussen die nominale gasheer Wallis en Argentinie afgeskop Die toernooi het geeindig by dieselfde stadion op 6 November met die eindstryd tussen Australie en Frankryk waartydens die Wallabies die Webb Ellis beker ingepalm het Kalender Wysig Die volgende tabel dui die Rugbywereldbeker 1999 se daaglikse program aan n Pers blokkie dui op wedstryde tydens die poelfase en n groen blokkie op wedstryde tydens die uitklopfase Aantal daaglikse wedstryde tydens die toernooi Poelfase Oktober Vr 1 Sa 2 So 3 Ma 4 Di 5 Wo 6 Do 7 Vr 8 Sa 9 So 10 Ma 11 Di 12 Wo 13 Do 14 Vr 15 Sa 16 So 17 Ma 18 Di 19Seremonies OSPoel A 1 1 1 1 1 1Poel B 1 1 1 1 1 1Poel C 1 1 1 1 1 1Poel D 1 1 1 1 1 1Poel E 1 1 1 1 1 1Uitklopfase Oktober November Wo 20 Do 21 Vr 22 Sa 23 So 24 Ma 25 Di 26 Wo 27 Do 28 Vr 29 Sa 30 So 31 Ma 1 Di 2 Wo 3 Do 4 Vr 5 Sa 6Seremonies SSUitklopfase 3 1 3 1 1 1 1 Legende Seremonies Poelwedstryde Uitspeelrondte Uitklopfase Derde plek EindstrydPoele Wysig Poel A Poel B Poel C Poel D Poel E Suid Afrika Skotland Spanje Uruguay Nieu Seeland Engeland Italie Tonga Frankryk Fidji Kanada Namibie Wallis Argentinie Samoa Japan Australie Ierland Verenigde State Roemenie Die poelwedstryde is onder die vyf gashere soos volg verdeel Poel A is in Skotland aangebied Poel B is in Engeland aangebied Poel C is in Frankryk aangebied Poel D is in Wallis aangebied Poel E is in Ierland aangebiedPoelfase Wysig Vir die eerste keer het 20 nasionale rugbyspanne aan n rugbywereldbekertoernooi deelgeneem en hulle is in vyf poele van vier spanne elk verdeel elke span het een wedstryd teen elk van die ander spanne in dieselfde poel gespeel dus het elke span drie wedstryde in die poelfase gespeel Drie punte is vir n oorwinning toegeken twee vir n gelykop en een vir n nederlaag Klassifisering binne elke poel was gegrond op die volgende puntestelsel Drie wedstrydpunte vir n oorwinning Twee vir n gelykop Een vir n nederlaag Aan die einde van die poelfase is die spanne gerangskik van die eerste na die vierde posisie gegrond op versamelde wedstrydpunte met die top spanne wat na die kwarteindrondte deurdring het Die beste naaswenners van die poelfase het tydens die uitspeelrondte om die drie oorblywende plekke meegeding Uitklopfase Wysig Van die begin van die fase af het die toernooi n uitklopformaat aangeneem wat uit agt wedstryde bestaan het vier kwarteindstryde twee halfeindstryde n derdeplekwedstryd en die eindstryd Die wenner van elk van die poele het saam met die wenners van die uitspeelrondte na die uitklopfase deurgedring Hulle het saam met die wenner van die poelfase wat die minste punte behaal het die wenners van n ander poel in die kwarteindrondte ontmoet Spanne van dieselfde poel sou dus eers weer in of die klein finale of die eindstryd kon ontmoet het Elke wedstryd in die uitklopfase moes in n oorwinning vir een van die spanne eindig Indien daar na tagtig minute van gewone spel n gelykopuitslag was is daar verder gespeel om te bepaal wie die wenner is Aanvanklik is daar twee periodes van ekstra tyd gespeel die spanne het dan 10 minute aan n kant gespeel Indien daar dan steeds geen wenner was nie is daar vir tien minute gespeel in n uitklop formaat waar die eerste span wat daarin geslaag het om punte aan te teken gewen het Indien daar steeds nie n wenner was na 110 minute nie is die wenner bepaal deur n stelskopkompetisie 1999 effek op 2003 kwalifisering Wysig Die agt spanne wat tot die kwarteindrondte gevorder het het outomaties vir die volgende Rugbywereldbeker 2003 in Australie gekwalifiseer Hulle is Argentinie Australie Engeland Frankryk Nieu Seeland Skotland Suid Afrika en Wallis Wedstryde WysigKwalifiseer vir die kwarteindrondte en regstreeks vir die Rugbywereldbeker 2003 Kwalifiseer vir die uitspeelrondte maar loop regstreekse kwalifisering vir die Rugbywereldbeker 2003 mis Uit die toernooi geskakel en loop regstreekse kwalifisering vir die Rugbywereldbeker 2003 mis Poelwedstryde Wysig Poel A Wysig Span Wed Wen Gel Ver DV PV PT Pte Suid Afrika 3 3 0 0 18 132 35 9 Skotland 3 2 0 1 15 120 58 7 Uruguay 3 1 0 2 4 42 97 5 Spanje 3 0 0 3 0 18 122 32 Oktober 1999 Uruguay 27 15 Spanje Netherdale Galashiels Skotland 14 00 BST Driee Diego Ormaechea Strafdrie Alfonso Cardoso Juan Menchaca Doelskoppe Diego Aguirre Federico Sciarra Strafdoel Diego Aguirre Verslag Strafdoele Andriy Kovalenco 5 Bywoning 3 761 Skeidsregter Chris White ENG 3 Oktober 1999 Skotland 29 46 Suid Afrika Murrayfield Edinburg Skotland 16 00 BST Driee Martin Leslie Alan Tait Doelskoppe Kenny Logan 2 Strafdoele Kenny Logan 4 Skepdoel Gregor Townsend Verslag Driee Ollie le Roux Deon Kayser Joost van der Westhuizen Robbie Fleck Andre Venter Brendan Venter Doelskoppe Jannie de Beer 5 Strafdoele Jannie de Beer 2 Bywoning 57 612 Skeidsregter Colin Hawke NZL 8 Oktober 1999 Skotland 43 12 Uruguay Murrayfield Edinburg Skotland 15 00 BST Driee Robbie Russell Gary Armstrong Glenn Metcalfe Martin Leslie Gordon Simpson Gregor Townsend Doelskoppe Kenny Logan 5 Strafdoel Kenny Logan Verslag Strafdoele Diego Aguirre 3 Federico Sciarra Bywoning 9 463 Skeidsregter Stuart Dickinson AUS 10 Oktober 1999 Suid Afrika 47 3 Spanje Murrayfield Edinburg Skotland 16 00 BST Driee Andre Vos 2 Anton Leonard Strafdrie Pieter Muller Bobby Skinstad Werner Swanepoel Doelskoppe Jannie de Beer 6 Verslag Strafdoel Velazco Querol Bywoning 4 769 Skeidsregter Paul Honiss NZL Wayne Julies en Kaya Malotana albei RSA het hul toetsdebuut gemaak 15 Oktober 1999 Suid Afrika 39 3 Uruguay Hampdenpark Glasgow Skotland 16 00 BST Driee Albert van den Berg 2 Joost van der Westhuizen Deon Kayser Robbie Fleck Doelskoppe Jannie de Beer 4 Strafdoele Jannie de Beer 2 Verslag Strafdoel Diego Aguirre Bywoning 3 000 Skeidsregter Peter Marshall AUS 16 Oktober 1999 Skotland 48 0 Spanje Murrayfield Edinburg Skotland 14 00 BST Driee Cameron Mather 2 James McLaren Shaun Longstaff Duncan Hodge Cameron Murray Strafdrie Doelskoppe Duncan Hodge 5 Strafdoel Duncan Hodge Verslag Bywoning 17 593 Skeidsregter Clayton Thomas WAL Chris Paterson SCO het sy toetsdebuut gemaak Poel B Wysig Span Wed Wen Gel Ver DV PV PT Pte Nieu Seeland 3 3 0 0 22 176 28 9 Engeland 3 2 0 1 22 184 47 7 Tonga 3 1 0 2 4 47 171 5 Italie 3 0 0 3 2 35 196 32 Oktober 1999 Engeland 67 7 Italie Twickenham Londen Engeland 16 00 BST Driee Jonny Wilkinson Richard Hill Dan Luger Neil Back Phil de Glanville Martin Corry Matt Dawson Matt Perry Doelskoppe Jonny Wilkinson 6 Strafdoele Jonny Wilkinson 5 Verslag Drie Diego Dominguez Strafdoel Diego Dominguez Bywoning 70 000 Skeidsregter Andre Watson RSA Nicolas Zisti ITA het sy toetsdebuut gemaak 3 Oktober 1999 Nieu Seeland 45 9 Tonga Ashton Gate Bristol Engeland 14 00 BST Driee Jonah Lomu 2 Byron Kelleher Norm Maxwell Josh Kronfeld Doelskoppe Andrew Mehrtens 4 Strafdoele Andrew Mehrtens 4 Verslag Strafdoele Josh Taumalolo 3 Bywoning 22 000 Skeidsregter Derek Bevan WAL 9 Oktober 1999 Engeland 16 30 Nieu Seeland Twickenham Londen Engeland 15 30 BST Drie Phil de Glanville Doelskop Jonny Wilkinson Strafdoele Jonny Wilkinson 3 Verslag Driee Byron Kelleher Jeff Wilson Jonah Lomu Doelskoppe Andrew Mehrtens 3 Strafdoele Andrew Mehrtens 3 Bywoning 73 500 Skeidsregter Peter Marshall AUS 10 Oktober 1999 Italie 25 28 Tonga Welford Road Leicester Engeland 18 00 BST Drie Alessandro Moscardi Doelskop Diego Dominguez Strafdoele Diego Dominguez 6 Verslag Driee Taunaholo Taufahema Isileli Fatani Sateki Tuipulotu Doelskoppe Sateki Tuipulotu 2 Strafdoele Sateki Tuipulotu 2 Skepdoel Sateki Tuipulotu Bywoning 10 244 Skeidsregter David McHugh IRL Epi Taione TGA het sy toetsdebuut gemaak 14 Oktober 1999 Nieu Seeland 101 3 Italie McAlpine Huddersfield Engeland 13 00 BST Driee Jeff Wilson 3 Glen Osborne 2 Jonah Lomu 2 Taine Randell Tony Brown Christian Cullen Mark Hammett Daryl Gibson Scott Robertson Dylan Mika Doelskoppe Tony Brown 11 Strafdoele Tony Brown 3 Verslag Strafdoel Diego Dominguez Bywoning 22 032 Skeidsregter Jim Fleming SKO Rhys Duggan NZL het sy toetsdebuut gemaak 15 Oktober 1999 Engeland 101 10 Tonga Twickenham Londen Engeland 12 00 BST Driee Jeremy Guscott 2 Phil Greening 2 Dan Luger 2 Austin Healey 2 Will Greenwood 2 Matt Dawson Matt Perry Richard Hill Doelskoppe Paul Grayson 12 Strafdoele Paul Grayson 4 Verslag Drie Tevita Tiueti Doelskop Sateki Tuipulotu Strafdoel Sateki Tuipulotu Bywoning 73 000 Skeidsregter Wayne Erickson AUS Joe Worsley ENG het sy toetsdebuut gemaak Poel C Wysig Span Wed Wen Gel Ver DV PV PT Pte Frankryk 3 3 0 0 13 108 52 9 Fidji 3 2 0 1 14 124 68 7 Kanada 3 1 0 2 12 114 82 5 Namibie 3 0 0 3 4 42 186 31 Oktober 1999 Fidji 67 18 Namibie Stade de la Mediterranee Beziers Frankryk 21 00 MEST Driee Fero Lasagavibau 2 Setareki Tawake Naivaluwaqa Jacob Raulini Viliame Satala Alifereti Mocelutu Vuivau Greg Smith Imanueli Tikomaimakogai Emori Katalau Skepdoele Waisale Serevi 8 Strafdoele Waisale Serevi 2 Verslag Driee Mario Jacobs Johannes Senekal Doelskop Leandre Van Dyk Strafdoele Leandre Van Dyk 2 Bywoning 10 000 Skeidsregter David McHugh IRL 2 Oktober 1999 Frankryk 33 20 Kanada Stade de la Mediterranee Beziers Frankryk 12 00 MEST Driee Emile Ntamack Stephane Glas Thomas Castaignede Olivier Magne Doelskoppe Richard Dourthe 2 Strafdoele Richard Dourthe 3 Verslag Driee Morgan Williams 2 Doelskoppe Bobby Ross Gareth Rees Strafdoele Bobby Ross Gareth Rees Bywoning 18 000 Skeidsregter Brian Campsall ENG 8 Oktober 1999 Frankryk 47 13 Namibie Parc Lescure Bordeaux Frankryk 19 00 MEST Driee Ugo Mola 3 Emile Ntamack Pierre Mignoni Philippe Bernat Salles Doelskoppe Richard Dourthe 4 Strafdoele Richard Dourthe 3 Verslag Drie Arthur Samuelson Doelskop Leandre Van Dyk Strafdoele Leandre Van Dyk 2 Bywoning 34 030 Skeidsregter Chris White ENG Cedric Desbrosse FRA en Cliff Loubser NAM het hul toetsdebuut gemaak 9 Oktober 1999 Fidji 38 22 Kanada Parc Lescure Bordeaux Frankryk 11 30 MEST Driee Viliame Satala 2 Marika Vunibaka Fero Lasagavibau Doelskoppe Nicky Little 3 Strafdoele Nicky Little 3 Skepdoel Nicky Little Verslag Drie Mike James Doelskop Gareth Rees Strafdoele Gareth Rees 4 Skepdoel Gareth Rees Bywoning 27 000 Skeidsregter Ed Morrison ENG 14 Oktober 1999 Kanada 72 11 Namibie Stade de Toulouse Toulouse Frankryk 18 30 MEST Driee Winston Stanley 2 Rod Snow 2 Kyle Nichols 2 Al Charron Bobby Ross Morgan Williams Doelskoppe Gareth Rees 9 Strafdoele Gareth Rees 3 Verslag Drie Quinton Hough Strafdoele Leandre Van Dyk 2 Bywoning 28 000 Skeidsregter Andrew Cole AUS 16 Oktober 1999 Frankryk 28 19 Fidji Stade de Toulouse Toulouse Frankryk 12 00 MEST Driee Christophe Juillet Christophe Dominici Strafdrie Doelskoppe Richard Dourthe 2 Strafdoele Richard Dourthe 2 Christophe Lamaison Verslag Drie Alfred Uluinayau Doelskop Nicky Little Strafdoele Nicky Little 4 Bywoning 36 000 Skeidsregter Paddy O Brien NZL Poel D Wysig Span Wed Wen Gel Ver DV PV PT Pte Wallis 3 2 0 1 14 118 71 7 Samoa 3 2 0 1 11 97 72 7 Argentinie 3 2 0 1 3 83 51 7 Japan 3 0 0 3 2 36 140 3Finale posisie van Wallis Samoa en Argentinie volgens punte wat totaal aangeteken is 1 Oktober 1999 Wallis 23 18 Argentinie Millennium Cardiff Wallis 14 00 BST Driee Colin Charvis Mark Taylor Doelskoppe Neil Jenkins 2 Strafdoele Neil Jenkins 3 Verslag Strafdoele Gonzalo Quesada 6 Bywoning 72 500 Skeidsregter Paddy O Brien NZL Jason Jones Hughes WAL het sy toetsdebuut gemaak 3 Oktober 1999 Samoa 43 9 Japan Racecourse Ground Wrexham Wallis 12 00 BST Driee Brian Lima 2 Steven So oialo 2 Silao Leaegailesolo Doelskoppe Silao Leaegailesolo 3 Strafdoele Silao Leaegailesolo 4 Verslag Strafdoele Keiji Hirose 3 Bywoning 15 000 Skeidsregter Andrew Cole AUS 9 Oktober 1999 Wallis 64 15 Japan Millennium Cardiff Wallis 13 30 BST Driee Mark Taylor 2 Rob Howley Scott Gibbs David Llewellyn Gareth Thomas Allan Bateman Shane Howarth Strafdrie Doelskoppe Neil Jenkins 8 Strafdoel Neil Jenkins Verslag Driee Patiliai Tuidraki Daisuke Ohata Doelskop Keiji Hirose Strafdoel Keiji Hirose Bywoning 72 500 Skeidsregter Joel Dume FRA 10 Oktober 1999 Argentinie 32 16 Samoa Stradeypark Llanelli Wallis 12 00 BST Drie Alejandro Allub Strafdoele Gonzalo Quesada 8 Skepdoel Gonzalo Quesada Verslag Drie Junior Paramore Doelskop Silao Leaegailesolo Strafdoele Silao Leaegailesolo 3 Bywoning 11 000 Skeidsregter Wayne Erickson AUS 14 Oktober 1999 Wallis 31 38 Samoa Millennium Cardiff Wallis 14 00 BST Driee Gareth Thomas Strafdrie 2 Doelskoppe Neil Jenkins 2 Strafdoele Neil Jenkins 4 Verslag Driee Stephen Bachop 2 Filiga Falaniko Patrick Lam Silao Leaegailesolo Doelskoppe Silao Leaegailesolo 5 Strafdoel Silao Leaegailesolo Bywoning 72 500 Skeidsregter Ed Morrison ENG 16 Oktober 1999 Argentinie 33 12 Japan Millennium Cardiff Wallis 18 00 BST Driee Diego Albanese Agustin Pichot Doelskop Felipe Contepomi Strafdoele Gonzalo Quesada 7 Verslag Strafdoele Keiji Hirose 4 Bywoning 36 000 Skeidsregter Stuart Dickinson AUS Poel E Wysig Span Wed Wen Gel Ver DV PV PT Pte Australie 3 3 0 0 19 135 31 9 Ierland 3 2 0 1 14 100 45 7 Roemenie 3 1 0 2 5 50 126 5 Verenigde State 3 0 0 3 5 52 135 32 Oktober 1999 Ierland 53 8 Verenigde State Lansdowne Road Dublin Ierland 18 00 IST Driee Strafdrie Keith Wood 4 Eric Elwood 2 Brian O Driscoll Justin Bishop Doelskoppe David Humphreys 5 Strafdoel David Humphreys Verslag Drie Kevin Dalzell Strafdoel Kevin Dalzell Bywoning 30 000 Skeidsregter Joel Dume FRA 3 Oktober 1999 Australie 57 9 Roemenie Ravenhill Belfast Ierland 18 00 IST Driee Toutai Kefu 3 Joe Roff 2 Rod Kafer Matthew Burke Jason Little Tim Horan Doelskoppe Matthew Burke 5 John Eales Verslag Strafdoele Petre Mitu 3 Bywoning 12 500 Skeidsregter Paul Honiss NZL Dragos Dima ROM het sy toetsdebuut gemaak 9 Oktober 1999 Verenigde State 25 27 Roemenie Lansdowne Road Dublin Ierland 18 00 IST Driee Kurt Shuman Brian Hightower Dan Lyle Doelskoppe Kevin Dalzell 2 Strafdoele Kevin Dalzell 2 Verslag Driee Adrian Petrache 2 Gheorghe Solomie 2 Doelskoppe Petre Mitu 2 Strafdoel Petre Mitu Bywoning 3 000 Skeidsregter Jim Fleming SKO 10 Oktober 1999 Ierland 3 23 Australie Lansdowne Road Dublin Ierland 14 00 IST Strafdoel David Humphreys Verslag Driee Ben Tune Tim Horan Doelskoppe Matthew Burke 2 Strafdoele Matthew Burke 2 John Eales Bywoning 49 250 Skeidsregter Clayton Thomas WAL Bob Casey IRL het sy toetsdebuut gemaak 14 Oktober 1999 Australie 55 19 Verenigde State Thomondpark Limerick Ierland 16 00 IST Driee Scott Staniforth 2 Chris Latham Chris Whitaker Michael Foley Matthew Burke Stephen Larkham Tiaan Strauss Doelskoppe Matthew Burke 5 Joe Roff Strafdoel Matthew Burke Verslag Drie Juan Grobler Doelskop Kevin Dalzell Strafdoele Kevin Dalzell 3 Skepdoel David Niu Bywoning 13 000 Skeidsregter Andre Watson RSA Rod Moore en Scott Staniforth albei AUS asook Jesse Coulson en Eric Reed albei VSA het hul toetsdebuut gemaak 15 Oktober 1999 Ierland 44 14 Roemenie Lansdowne Road Dublin Ierland 18 00 IST Driee Conor O Shea 2 Andrew Ward Tom Tierney Dion O Cuinneagain Doelskoppe Eric Elwood 5 Strafdoele Eric Elwood 2 Skepdoel Brian O Driscoll Verslag Drie Daniel Sauan Strafdoele Petre Mitu 3 Bywoning 33 000 Skeidsregter Brian Campsall ENG Gordon D Arcy Angus McKeen en Alan Quinlan almal IRL het hul toetsdebuut gemaak Posisie van derde plek spanne Wysig Gekwalifiseer vir die uitspeelrondteSpan Wen Gel Ver DV PV PT Pte Argentinie 2 0 1 3 83 51 7 Kanada 1 0 2 12 114 82 5 Uruguay 1 0 2 4 42 97 5 Roemenie 1 0 2 5 50 126 5 Tonga 1 0 2 4 47 171 5Uitspeelrondte Wysig 20 Oktober 1999 Engeland 45 24 Fidji Twickenham Londen Engeland 12 00 BST Driee Dan Luger Neil Back Nick Beal Phil Greening Doelskoppe Matt Dawson Jonny Wilkinson Strafdoele Jonny Wilkinson 7 Verslag Driee Viliame Satala Meli Nakauta Imanueli Tikomaimakogai Doelskoppe Nicky Little 3 Strafdoel Waisale Serevi Bywoning 60 000 Skeidsregter Clayton Thomas WAL 20 Oktober 1999 Skotland 35 20 Samoa Murrayfield Edinburg Skotland 14 30 BST Driee Cameron Murray Martin Leslie Strafdrie Doelskop Kenny Logan Strafdoele Kenny Logan 5 Skepdoel Gregor Townsend Verslag Driee Brian Lima Semo Sititi Doelskoppe Silao Leaegailesolo 2 Strafdoele Silao Leaegailesolo 2 Bywoning 15 661 Skeidsregter David McHugh IRL Polo Asi SAM het sy toetsdebuut gemaak 20 Oktober 1999 Argentinie 28 24 Ierland Stade Felix Bollaert Lens Frankryk 18 30 MEST Drie Diego Albanese Doelskop Gonzalo Quesada Strafdoele Gonzalo Quesada 7 Verslag Strafdoele David Humphreys 7 Skepdoel David Humphreys Bywoning 22 000 Skeidsregter Stuart Dickinson AUS Uitklopwedstryde Wysig Kwarteindrondte Halfeindrondte Eindstryd 24 Oktober Saint Denis Suid Afrika 4430 Oktober Londen Engeland 21 Suid Afrika 2123 Oktober Cardiff Australie 27 Australie 246 November Cardiff Wallis 9 Australie 3524 Oktober Edinburg Frankryk 12 Nieu Seeland 3031 Oktober Londen Skotland 18 Nieu Seeland 31 Uitspeel om derde plek24 Oktober Dublin Frankryk 43 4 November Cardiff Frankryk 47 Suid Afrika 22 Argentinie 26 Nieu Seeland 18Kwarteindrondte Wysig 23 Oktober 1999 Wallis 9 24 Australie Millennium Cardiff Wallis 14 00 BST Strafdoele Neil Jenkins 3 Verslag Driee George Gregan 2 Ben Tune Doelskoppe Matt Burke 3 Strafdoel Matt Burke Bywoning 72 500 Skeidsregter Colin Hawke NZL 24 Oktober 1999 Suid Afrika 44 21 Engeland Stade de France Saint Denis Frankryk 12 00 MEST Driee Joost van der Westhuizen Pieter Rossouw Doelskoppe Jannie de Beer 2 Strafdoele Jannie de Beer 5 Skepdoele Jannie de Beer 5 Verslag Strafdoele Paul Grayson 6 Jonny Wilkinson Bywoning 75 000 Skeidsregter Jim Fleming SKO 24 Oktober 1999 Nieu Seeland 30 18 Skotland Murrayfield Edinburg Skotland 17 00 BST Driee Tana Umaga 2 Jeff Wilson Jonah Lomu Doelskoppe Andrew Mehrtens 2 Strafdoele Andrew Mehrtens 2 Verslag Driee Cameron Murray Budge Pountney Doelskop Kenny Logan Strafdoel Kenny Logan Skepdoel Gregor Townsend Bywoning 59 757 Skeidsregter Ed Morrison ENG 24 Oktober 1999 Frankryk 47 26 Argentinie Lansdowne Road Dublin Ierland 14 30 IST Driee Xavier Garbajosa 2 Philippe Bernat Salles 2 Emile Ntamack Doelskoppe Christophe Lamaison 5 Strafdoele Christophe Lamaison 4 Verslag Driee Agustin Pichot Lisandro Arbizu Doelskoppe Gonzalo Quesada 2 Strafdoele Gonzalo Quesada 3 Felipe Contepomi Bywoning 40 000 Skeidsregter Derek Bevan WAL Halfeindrondte Wysig 30 Oktober 1999 Suid Afrika 21 27 e t Australie Twickenham Londen Engeland 14 00 BST Strafdoele Jannie de Beer 6 Skepdoel Jannie de Beer Verslag Strafdoele Matt Burke 8 Skepdoel Stephen Larkham Bywoning 73 000 Skeidsregter Derek Bevan WAL 31 Oktober 1999 Nieu Seeland 31 43 Frankryk Twickenham Londen Engeland 15 00 GMT Driee Jonah Lomu 2 Jeff Wilson Doelskoppe Andrew Mehrtens 2 Strafdoele Andrew Mehrtens 4 Verslag Driee Christophe Lamaison Christophe Dominici Richard Dourthe Philippe Bernat Salles Doelskoppe Christophe Lamaison 4 Strafdoele Christophe Lamaison 3 Skepdoele Christophe Lamaison 2 Bywoning 73 000 Skeidsregter Jim Fleming SKO Klein finale vir die derde plek Wysig 4 November 1999 Suid Afrika 22 18 Nieu Seeland Millennium Cardiff Wallis 20 00 GMT Drie Breyton Paulse Doelskop Henry Honiball Strafdoele Henry Honiball 3 Skepdoele Percy Montgomery 2 Verslag Strafdoele Andrew Mehrtens 6 Bywoning 53 000 Skeidsregter Peter Marshall AUS Eindstryd Wysig 6 November 1999 Australie 35 12 Frankryk Millennium Cardiff Wallis 15 00 GMT Driee Ben Tune Owen Finegan Doelskoppe Matthew Burke 2 Strafdoele Matthew Burke 7 Verslag Strafdoele Christophe Lamaison 4 Bywoning 72 500 Skeidsregter Andre Watson RSA Rugbywereldkampioen 1999 AustralieStatistiek WysigFinale puntestand Wysig Hierdie tabel toon die finale puntestand van al die 20 deelnemende nasionale rugbyspanne na die Rugbywereldbeker 1999 6 Uitslag van die Rugbywereldbeker 1999 Kampioen Naaswenner Derde plek Vierde plek Kwarteindrondte Nie deelgeneem nie pers omfraiing gekwalifiseer deur uitspeelwedstryde Verloorder van kwarteindrondte uitspeelwedstryde Groepfase Rang Span Poel Wed Wen Gel Ver Pte Driee Doelskoppe Strafdoele Skepdoele1 Australie E 6 6 0 0 221 24 19 20 12 Frankryk C 6 5 0 1 210 22 17 20 23 Suid Afrika A 6 5 0 1 219 21 18 18 84 Nieu Seeland B 6 4 0 2 255 29 22 22 0In die kwarteindrondte uitgeskakel5 Engeland B 5 3 0 2 250 26 21 26 06 Skotland A 5 3 0 2 173 20 14 12 37 Argentinie D 5 3 0 2 137 6 4 32 18 Wallis D 4 2 0 2 127 14 12 11 0In die uitspeelrondte uitgeskakel9 Fidji C 4 2 0 2 148 17 15 10 110 Ierland E 4 2 0 2 124 12 11 12 211 Samoa D 4 2 0 2 117 13 11 10 0In die poelfase uitgeskakel12 Kanada C 3 1 0 2 114 12 12 9 113 Roemenie E 3 1 0 2 50 5 2 7 014 Tonga B 3 1 0 2 47 4 3 6 115 Uruguay A 3 1 0 2 42 4 2 6 016 Verenigde State E 3 0 0 3 52 5 3 6 117 Namibie C 3 0 0 3 42 4 2 6 018 Japan D 3 0 0 3 36 2 1 8 019 Italie B 3 0 0 3 35 2 2 7 020 Spanje A 3 0 0 3 18 0 0 6 0Algeheel 41 2417 242 191 258 21Meeste punte en driee Wysig Meeste aangetekende punte 7 Naam Punte1 Gonzalo Quesada 1022 Matt Burke 1013 Jannie de Beer 974 Andrew Mehrtens 795 Jonny Wilkinson 696 Christophe Lamaison 657 Silao Leaegailesolo 628 Neil Jenkins 579 Paul Grayson 5410 Kenny Logan 51 Meeste gedrukte driee 8 Naam Driee1 Jonah Lomu 82 Jeff Wilson 63 Viliame Satala 4 Keith Wood Philippe Bernat Salles Dan Luger7 Fero Lasagavibau 3 Morgan Williams Toutai Kefu Martin Leslie Brian Lima Mark Taylor Phil Greening Cameron Murray Ben Tune Ugo Mola Emile Ntamack Joost van der WesthuizenSien ook WysigKrieketwereldbeker 1999Verwysings Wysig en Rugby Union IRB Rugby World Cup Most individual points in a tournament ESPNscrum Geargiveer vanaf die oorspronklike op 4 Maart 2016 Besoek op 26 Oktober 2019 en Rugby Union IRB Rugby World Cup Most individual tries in a tournament ESPNscrum Geargiveer vanaf die oorspronklike op 15 April 2019 Besoek op 26 Oktober 2019 en 1999 Aussies rule world again BBC 24 September 2003 Geargiveer vanaf die oorspronklike op 5 Mei 2020 Besoek op 26 Oktober 2019 en 1999 France 43 31 N Zealand BBC 24 September 2003 Geargiveer vanaf die oorspronklike op 7 Mei 2020 Besoek op 26 Oktober 2019 en Millennium Stadium Cardiff Wales ESPNscrum Geargiveer vanaf die oorspronklike op 26 Oktober 2019 Besoek op 26 Oktober 2019 en Rugby Union Statsguru Test matches Team records ESPNscrum Besoek op 26 Oktober 2019 en Points scored rugbyworldcup com Besoek op 4 Maart 2021 en Tries scored rugbyworldcup com Besoek op 4 Maart 2021 Verdere leesstof Wysig en Davies Gerald 2004 The History of the Rugby World Cup Sanctuary Publishing Ltd ISBN 1 86074 602 0 en Farr Jones Nick 2003 Story of the Rugby World Cup Australian Post Corporation ISBN 0 642 36811 2 en Harding Grant Williams David 2000 The Toughest of Them All New Zealand and South Africa The Struggle for Rugby Supremacy Auckland Nieu Seeland Penguin Books ISBN 978 0 14 029577 1 en Peatey Lance 2011 In Pursuit of Bill A Complete History of the Rugby World Cup New Holland Publishers ISBN 978 1 74257 191 1 Eksterne skakels WysigWikimedia Commons bevat media in verband met Rugbywereldbeker 1999 en Amptelike Rugbywereldbeker webwerf en Volledige uitslae en statistiek by ESPN en Rugby World Cup Standings 1999 en Wereldbeker se skeidsregters by RugbyRefs com Rugbywereldbeker Australie Nieu Seeland 1987 Engeland Frankryk Ierland Skotland Wallis 1991 Suid Afrika 1995 Engeland Frankryk Ierland Skotland Wallis 1999 Australie 2003 Frankryk 2007 Nieu Seeland 2011 Engeland Wallis 2015 Japan 2019 Frankryk 2023 2027Ontsluit van https af wikipedia org w index php title Rugbywereldbeker 1999 amp ol,